środa, 17 kwietnia 2013

Wiosenne porządkiZ przyczyn ode mnie niezależnych musiałam intensywnie zabrać się za wiosenne porządki. Nie potrafię jednak, nawet przy tak prozaicznej czynności, powstrzymać się od robienia różnego rodzaju drobnych dekoracji, więc w dzisiejszym poście kilka prostych inspiracji na domową krzątaninę w słoneczne dni :).

Moje wiosenne porządki zaczęłam od odświeżenia wielkanocnych wieńców i zużywania trzymanych po kątach dekoracji. Ze starego wieńca zostawiłam tylko gałązkową konstrukcję i wplotłam w nią dawno już ususzone resztki bukietów.

Oczyszczanie szaf z nieużywanych rzeczy jest w moim przypadku najbardziej czasochłonnym zajęciem. Czasem dużą trudność sprawia mi rozstawanie się na przykład z ubraniami. Jest to łatwiejsze zadanie, gdy można z nich skorzystać w zupełnie nowy sposób. Ja na tegoroczne porządki polecam wyciągnięcie z szafy najrzadziej używane rzeczy i uszycie z nich dowolnych dekoracji. Ja uszyłam dla moich córeczek literkowe dekoracje. Dla starszej stojącą literkę, a dla młodszej wiszące nad łóżko.Z kawałków materiału możemy również w bardzo szybki i prosty sposób uszyć woreczki, które świetnie pomieszczą różne małe elementy leżące w nieporządku na dnie szuflad. Jestem pewna, że każdy z nas ma problem z drobnymi pieniędzmi, bateriami, długopisami, gumkami i mnóstwem rzeczy, z którymi nigdy nie wiadomo, co zrobić. A wystarczy zszyć ze sobą dwa kwadratowe, lub prostokątne kawałki materiału i ich wielkość dobrać do konkretnych rzeczy. Zszyć je zostawiając miejsce na przewleczenie wstążki. Gdy w takich woreczkach ciekawie dobierzemy materiały, mogą świetnie wyglądać zawieszone na haczykach.


Wiosenne porządki znacznie ułatwi porządne segregowanie przedmiotów. Warto korzystać z gotowych słoiczków, pudełek i pojemników, ale będą one wyglądały znacznie ciekawiej, gdy udekorujemy je i nadamy im niepowtarzalny charakter. Opisywanie poszczególnych opakowań ułatwi nam znajdowanie konkretnej rzeczy, ale gdy zrobimy to w oryginalny sposób, taki przedmiot może stać się również elementem dekoracyjnym i urozmaici przestrzeń naszego mieszkania.

W segregowaniu pomocne są etykiety i opisywanie. Istnieje mnóstwo sposobów na własnoręcznie wykonane etykiety, najlepiej używać starych kartonów, torebek papierowych i kawałków materiałów. 

W udekorowaniu etykiet pomogłam sobie szalenie modną ostatnio washi tape, sznurkami i stemplami.


Samodzielnie możemy stworzyć etykiety samoprzylepne, lub zawieszać je na wstążce lub sznurku. Mogą być monochromatyczne lub kolorowe. Fantastycznie wyglądają etykiety wyklejone z liter wyciętych z różnych gazet. Zachęcajmy dzieci do robienia małych rysunków przedstawiających w skrócie zawartość pojemników z kredkami, książkami, czy lalkami.

Podczas wiosennych porządków warto pozwolić sobie na zmiany. Przemalowywać, przemeblowywać i wykorzystywać stare rzeczy w całkowicie nowy sposób. Bardzo lubię drewniane pudełka i przez parę lat nagromadziłam ich kilkanaście sztuk, a każde z nich było w innym odcieniu, teraz postanowiłam je odświeżyć i wszystkie przemalowałam na biało. Tak się rozpędziłam, że przemalowałam na biało również drewniane tacki, pojemnik na chusteczki do nosa i ikeowskie, prawdopodobnie wszystkim znane szufladki.Biały kolor rozświetlił i uspokoił przestrzeń. Aby całość nie wyglądała zbyt mdło pozwoliłam sobie na udekorowanie szufladek etykietami. Wystarczyły stemple z alfabetem, kawałki białego papieru i wspomniana już washi tape.

Gdy już sprzątniemy całe mieszkanie niczym perfekcyjna pani domu, czas wtedy na drobne zmiany :). Nie może być przecież zbyt czysto. Na perfekcyjnie czystej szybie widać, bowiem każdą kroplę, muszkę i odcisk palca. Polecam więc po wielkich porządkach troszkę pobałaganić. My z córeczkami robimy to na przykład tak:


Najlepiej bazgrze się po czyściutkiej szybie, nieprawdaż :).


A na koniec do czyściutkiego mieszkania dorzućmy trochę szarych, „kurzowych kotów”, a raczej „tiulowych kotów” :).


Miłego sprzątania!

 


4 komentarze:

 1. Nie dość, że wspaniałe dekoracje, to jeszcze opisane w fantastyczny sposób....oj, chyba muszę się zabrać za jakieś porządki... Jak Was czytam to od razu chce mi sie do pracy zabierac:)))
  Sciskam i trzymam kciuki za wszystkie porządki!

  OdpowiedzUsuń
 2. :) dzięki!! Trzeba łączyć przyjemne z pożytecznym, żeby nie zwariować:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczne to wszystko. Tiulowe kwiatki - rewelacja ! Czym można wypełnić takie literki ? Pozdrawiam, d.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję! Do literek najlepiej sprawdza się wypełnienie z najtańszych poduszek z ikei:)

  OdpowiedzUsuń

Komentujcie! Każdy komentarz jest dla mnie wyjątkowo ważny!